Badanie USG przepływów naczyniowych Doppler
Badanie ultrasonograficzne przepływu Dopplerowskiego w ciąży jest bardzo bezpieczne, więc nie ma żadnych przeszkód, by powtarzać je dowolną liczbę razy. Swą popularność zawdzięcza też temu, że jest nieinwazyjne, a zatem także bezbolesne. U kobiet w ciąży wykonuje się je, aby ocenić przepływ krwi w łożysku oraz w pępowinie. Zlecane jest w przypadku występowania nieprawidłowości w przebiegu ciąży, ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego, przy ciąży mnogiej, u kobiet powyżej 35. roku życia oraz u kobiet, które wcześniej straciły ciążę. Wykonywane jest w późnym stadium ciąży, po 20. tygodniu.
Wskazania do badania
Badanie USG przepływów Dopplerowskich w ciąży nie jest badaniem podstawowym i zleca się jego wykonanie w konkretnych przypadkach. Badanie zlecane jest w sytuacji kiedy podczas podstawowych badań oraz wykonania zwykłego USG lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości, mogące wskazywać na zaburzenia wzrastania płodu, występowanie wad rozwojowych lub zbyt małą ilość płynu owodniowego. Wykonywane jest w przypadku ciąży wysokiego ryzyka, kiedy kobieta jest powyżej 35 roku życia lub kiedy straciła wcześniej ciążę. Za pomocą tego badania można zobrazować wiele nieprawidłowości, np. konflikt serologiczny, choroby matki, zaburzenia rytmu serca dziecka, a także zaobserwować ryzyko przedwczesnego porodu.
Jak przebiega badanie?
Badanie wykonywane do 14 tygodnia ciąży najczęściej przeprowadzane jest transwaginalnie. Pacjentka rozbiera się od pasa w dół i kładzie się na plecach lekko uginając kolana. Lekarz wprowadza sondę (z nałożoną jednorazową osłonką zwilżoną żelem) do pochwy i za jej pomocą obserwuje obraz na ekranie monitora . Pacjentka ma również swój monitor, na którym widzi to sam co lekarz na ekranie aparatu. Sonda jest podłużna i ma grubość około 2 cm. Kolejne badania USG przeprowadzane są przez powłoki brzuszne. W tym przypadku badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, lekarz po nałożeniu na badany obszar specjalnego żelu przykłada końcówkę sondy do brzucha pacjentki i za jej pomocą ocenia parametry oraz rozwój płodu.
Jak należy się przygotować do badania?
Badanie ultrasonograficzne przepływu Dopplerowskiego w ciąży przeprowadzane jest tak samo jak każde inne badanie USG. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, lekarz po nałożeniu na badany obszar specjalnego żelu przykłada końcówkę sondy do brzucha pacjentki. Dodatkowo pacjentka słyszy szum, który jest odzwierciedleniem przepływu krwi.
Czy badanie jest bolesne?
Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Jak długo trzeba czekać na wynik?
Wyniki w naszej klinice pacjent otrzymuje zaraz po zakończeniu badania.
Zalecenia po badaniu
Brak szczególnych zaleceń po badaniu. Wyniki należy skonsultować z lekarzem specjalistą.
Przeciwwskazania
Brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonania badania.